Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ВИМУШЕНЕ ПРИПИНЕННЯ РОБОТИ КОСІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ
Те, що воля народу має бути основою влади, проголошено у статті 21 Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року. Кожна людина має право рівного доступу до державної служби у своїй країні, а також брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників. Ці положення знайшли своє відображення і у статтях 5 та 38 Конституції України.
Зміни, які відбуваються в суспільно-політичному житті країни, засвідчують прагнення органів державної влади широко залучати громадськість до участі у своїй роботі, формуванні та прийнятті рішень. Так, одним із програмних завдань своєї діяльності новостворений Уряд визначив «формування нової системи влади на принципах верховенства права, відкритості і прозорості діяльності органів державної влади; реформування правоохоронних органів, забезпечення ефективності їх діяльності, дотримання принципу верховенства права, прозорості та підзвітності суспільству».
На сьогодні принципи публічності, відкритості та гласності діяльності судових органів під час реалізації ними свого головного покликання – здійснення правосуддя – передбачено, зокрема, у положеннях Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конституції України та чинних процесуальних кодексах України. Зазначені принципи було втілено й у положеннях нещодавно прийнятого Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», у тому числі стосовно діяльності Тимчасової спеціальної комісії.
Підтримуючи необхідність проведення системних і глибинних реформ у державі, ми судді переконані, що дотримання принципів відкритості й прозорості діяльності державних органів та підзвітності їх громадськості має відбуватися у спосіб і межах, визначених міжнародними стандартами й національним законодавством, із дотриманням загальноприйнятих морально-етичних цінностей суспільства.
Водночас слід звернути увагу на те, що останнім часом у різних регіонах України участь громадськості у вирішенні кадрових питань діяльності судів і проведенні судових засідань супроводжується масовими демонстраціями з блокуванням приміщень і пошкодженням майна установ, здійсненням тиску на суддів, а іноді й заподіянням шкоди здоров’ю працівникам судів.
На жаль, бурхливе життя сьогодення, на минулому тижні, не обійшло стороною і Косівщину. До вказаного випадку ніхто із нас не пригадує факту умисного припинення та блокування роботи суду.
Відповідно до статті 2 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», який набрав чинності 11 квітня 2014 року, припинено повноваження голови Косівського районного суду Бельмеги Мирослава Васильовича. Згідно із частиною третьою статті 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя Сабадах Броніслав Васильович, як суддя, який має більший стаж роботи на посаді судді, приступив до виконання обов’язків голови суду.
Збори суддів відносно обрання голови суду та його заступника вперше було призначено виконувачем обов’язків голови суду Сабадахом Броніславом Васильовичем на 20 травня 2014 року, де було затверджено Порядок призначення на посаду голови та заступника голови Косівського районного суду Івано-Франківської області з відповідними додатками. Продовження зборів суддів відбулося 22 травня 2014 року, де шляхом таємного голосування з числа суддів цього ж суду, двоє кандидатів, а саме: Бельмега Мирослав Васильович та Гордій Володимир Іванович, набрали однакову кількість голосів. В зв’язку з цим, повторні збори суддів було призначено на 27 травня 2014 року, однак з хворобою двох суддів-кандидатів, збори суддів перенесено на 05 червня 2014 року.
Так, 05.06.2014 року, в присутності представників громадськості району та міста Косів, журналіста всеукраїнської правової газети «Дорожній контроль» Мацьоцького В.І. та інших, перед проведенням таємного голосування, суддя Гордій В.І. зняв свою кандидатуру з кандидата на посаду голови суду. А тому голосування проходило тільки по одному кандидату, яким не було набрано більшості голосів від кількості суддів, які працюють в суді. Після цього, зборами суддів, шляхом таємного голосування, більшістю голосів (4), було обрано головою Косівського районного суду, терміном на 1 рік , тобто по 04.06.2015 року – суддю цього ж суду, Крилюк Марію Іванівну. Заступником голови суду, на такий же термін, обрано суддю Гордія Володимира Івановича.
З таким вибором голови суду не погодилася група людей, які незадоволені прийнятими щодо них рішеннями суду. Разом із тим, кожне судове рішення, із яким та чи інша сторона не погоджується, підлягає оскарженню в установленому законом порядку та у визначені процесуальними кодексами терміни, а не шляхом блокування та перешкоджання роботи суду. Тільки апеляційна та касаційна інстанції можуть давати оцінку правомірності, чи неправомірності прийнятого суддею рішення.
Але в ніч на 06 червня 2014 року невідомими особами шляхом забарикадування всіх входів в приміщення суду ( колесами, щитами, а також плакатом із Героями України -Небесної Сотні) було повністю заблоковано прохід до суду.
Заздалегідь, організованою групою людей, в кількості більше десяти осіб, працівників суду з погрозою фізичної розправи, було не допущено до роботи в наслідок чого Косівський районний суд, напевне вперше в історії суду, вимушений був припинити свою роботу. При спробі працівників судової охорони “Грифон” відновити роботу суду, ініціативна група “пікетувальників” переконувала в тому, що наближається, тобто вже на під’їзді автобус із озброєними людьми із Слов’янська а тому “радять” не чіпати барикади та утриматися від входу в приміщення суду, так як в подальшому їх дії можуть вийти з під контролю.
При спробі судді зайти в приміщення суду, щоб забрати свої особисті речі, останній зміг пройти до свого кабінету тільки в супроводі відеокамер, та групи людей які вимагали показувати їм, що саме він забирає із свого ж кабінету. За таких обставин не могло бути і мови про належну організацію роботи та відправлення правосуддя та стало наслідком умисного зриву призначених до розгляду на 06.06.2014 року всіх кримінальних, цивільних та адміністративних справ. Така сама ситуація повторилася і 10.06.2014 року.
В протиправних діях ініціативної групи людей вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбачених ст. 341 КК України – захоплення державної будівлі, а також ст.376 КК України – втручання в діяльність судових органів, про що подано відповідне повідомлення про злочини в Косівський РВ УМВС та прокуратуру Косівського району. На даний час за вказаними фактами відомості внесено в Єдиний Реєстр досудових розслідувань та проводиться досудове слідство.
Наразі, після внесення відомостей про злочини в Єдиний реєстр досудових розслідувань, вхід до суду розблоковано, однак на вході в приміщення залишаються колеса, щити та також плакат, а поряд із приміщенням суду ініційовано встановлення палаток та збір підписів.
Вважаємо за необхідне попередити свідомих жителів району та міста, утриматися від участі в незаконному, протиправному діянні по факту блокування належної роботи суду. Нагадуємо, що втручання в діяльність судових органів, вплив в будь-якій формі на суддів, в тому числі і проведення пікетів, є кримінально караною. Винні особи в організації та безпосередній участі в блокуванні роботи суду, втручання в діяльність судових органів, будуть встановлені та покарані згідно вимог Закону.
Додатково роз’яснюємо, що кожне судове рішення, із яким та чи інша сторона не погоджується, підлягає оскарженню в установленому законом порядку та у визначені процесуальними кодексами терміни, а не шляхом блокування та перешкоджання роботи суду. Тільки апеляційна та касаційна інстанції можуть давати оцінку правомірності, чи неправомірності прийнятого суддею рішення.
Не може залишитись без нашої уваги і те, що група людей, переслідуючи свої інтереси, умисного блокують роботу суду та втручаються в діяльність судових органів, безсоромно використовують в своїх цілях плакат із портретами Героїв Майдану- Небесної Сотні, встановивши такий плакат на вході в приміщення суду, перекриваючи ним вільний прохід та запаливши свічки на проході. Ми, низько вклоняємось, шануємо і пам’ятаємо про мужність, відвагу кожного із вказаних Героїв Майдану, однак шана і поклоніння їм, напевне, повинно бути у спеціально відведеному місці, а не на проході в адміністративну будівлю - суд. Виникає одне просте запитання, чи спитав будь-хто дозволу вказаних “пікетувальників” в родичів людей, портрети яких вони використовують, переслідуючи виключно свою користь та ціль.
У зв’язку з цим закликаємо представників громадськості дотримуватися принципів законності, взаємної поваги, моральності, толерантності та виваженості під час реалізації ними конституційного права на мирні збори, демонстрації та мітинги. Лише у такий спосіб судова влада та громадськість зможуть ефективно забезпечувати дію принципу верховенства права і справедливості у державі, як це зазвичай відбувається у країнах розвиненої демократії.
Прес-служба Косівського районного суду