Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Косівський районний суд Івано-Франківської області повідомляє, що згідно ст.ч.2 ст.172 КАСУ виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах ) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
До суб’єктів виборчого процесу відносяться (ст.12 Закону України «Про вибори Президента України») :
1) виборець;
2) виборча комісія. Утворена відповідно до цього Закону та Закону України «Про центральну виборчу комісію»;
3) кандидат на пост Президента України. зареєстрований у порядку, встановленому цим законом;
4) партія, яка висунула кандидата на пост Президента України;
5) офіційний спостерігач від партії – суб’єкта виборчого процесу, від кандидата на пост Президента України, від громадської організації, який зареєстрований у порядку встановленому цим Законом.
Суб’єкти виборчого процесу можуть звернутися для оскарження рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії керуючись статтями 172, 173 Кодексу Адміністративного Судочинства України:
1. Стаття 172 КАС України. Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій.
Позивачі – суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).
Відповідачі – Виборчі комісії, члени комісії.
Предмет спору – ч.5 ст.172 КАСУ: Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою-четвертою статті 172 КАС (фактично рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій, членів цих комісій).
Строк подання позовної заяви:
1) 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 24-00 год. 24 травня 2014 року (ч.6-7 ст.172 КАСУ).
2) 2 дні з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, якщо встановлено порушення у день голосування, під час підрахування голосів та встановлення результатів голосування на дільниці (ч.8 ст.172 КАСУ).
Судовий збір - 36,54 грн.
Проте, згідно ч.9 ст.172 КАСУ: Суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Строк розгляду справи – ч.11 ст.172 КАСУ: у 2-денний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у 2-денний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судому 2-денний строк після надходження позовної заяви.
2. Стаття 173 КАС України. Особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців.
Позивачі – виборець, який має право голосу на відповідних виборах.
Відповідачі – виборча комісія (орган ведення Державного реєстру виборців).
Предмет спору – уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб.
Строк подання позовної заяви – не пізніше ніж за 2 дні до дня голосування (тобто до 22 травня 2014 року включно).
Судовий збір – звільнені від сплати судового збору.
Строк розгляду справи – у 2-денний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування (не пізніше 22 травня 2014 року), а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування – невідкладно.
Суб’єкти виборчого процесу можуть звернутися для оскарження рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача керуючись статтею 174 та статтею 176 в порядку статті 174 КАС України:
1. Стаття 174 КАС України. Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, які порушують законодавство про вибори.
Позивачі – виборча комісія; кандидат; партія (блок); місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу; виборець, що має право голосу на відповідних виборах, якщо рішення, дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси його особисто.
Відповідачі – засіб масової інформації; інформаційне агентство; підприємство; установа; організація; їхні посадові та службові особи; творчі працівники засобів масової інформації та інформаційних агентств.
Предмет спору – рішення, дії чи бездіяльність засобів масової інформації; інформаційних агентств; підприємств; установ; організацій; їхніх посадових та службових осіб; творчих працівників засобів масової інформації; інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори (право виборця на оскарження рішення, дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств та їх творчих працівників не передбачено).
Строк подання позовної заяви – 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 24-00 год. 24 травня 2014 року.
Судовий збір – 36,54 грн.
Строк розгляду справи - у 2-денний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у 2-денний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судому 2-денний строк після надходження позовної заяви.
2. Стаття 176 КАС України. Особливості провадження у справах, пов’язаних із виборами Президента України.
Позивачі – кандидат на пост Президента України; партія (блок) – суб’єкт виборчого процесу; окружна виборча комісія.
Відповідачі – засоби масової інформації, їх власники, посадові чи службові особи.
Предмет спору – дії чи бездіяльність засобів масової інформації , їх власників, посадових чи службових осіб, які порушують встановлений законом порядок діяльності засобів масової інформації під час виборчого процесу, у тому числі стосовно проведення передвиборної агітації, зокрема вимоги спростування опублікованих ними неправдивих відомостей про кандидата чи партію (блок), що висунули кандидата.
Строк подання позовної заяви – 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 24-00 год. 24 травня 2014 року.
Судовий збір – 36,54 грн.
Строк розгляду справи - у 2-денний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у 2-денний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судому 2-денний строк після надходження позовної заяви, Ч. 10 ст.176 КАСУ: за скаргами, поданими на вчинені порушення з моменту припинення голосування на виборчих дільницях – протягом двох днів після дня голосування.
Суб’єкти виборчого процесу можуть звернутися для оскарження рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцем вчинення дії керуючись статтею 175 КАС України:
Стаття 175 КАС України. Особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу.
Позивачі - кандидат; партія (блок); місцева організація партії, що є суб’єктом відповідного виборчого процесу; виборець, якщо ці дії порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
Відповідачі – кандидати, їх довірені особи, партія (блок), місцева організація партії, їх посадові та уповноважені особи, офіційні спостерігачі від суб’єктів виборчого процесу.
Предмет спору – дії чи бездіяльність кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб, що порушують законодавство про вибори.
Строк подання позовної заяви – 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 24-00 год. 24 травня 2014 року (ч.6-7 ст.172 КАСУ).
Судовий збір – 36,54 грн.
Строк розгляду справи – ч.11 ст.172 КАСУ: у 2-денний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у 2-деннй строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судому 2-денний строк після надходження позовної заяви.